Member of

Семінар “Лікування депресії за допомогою EMDR: нейробіологічний підхід”

Автор: Лука Остаколі
Психіатр, психотерапевт, доцент з клінічної психології Школи Медицини та Хірургії Туринського університету (Італія)
Депресія — це головна причина інвалідизації та непрацездатності з величезними людськими та соціальними витратами. Самостійно психофармакологічні методи лікування ефективні менш ніж у 30% випадків. В той самий час психотерапія визнана найважливішим інструментом лікування депресії, як в поєднанні з ліками, так і без. Але лікування є не простим для терапевтів, бо функціонування пацієнтів структурується жорсткими порочними колами.
Стосунки з собою та іншими людьми порушені; людина відсторонена від своїх ресурсів; звинувачує та осуджує себе та оточення; увага спрямована на себе і є румінуючою; вікно толерантності може стати дуже вузьким; гіперзбудження змінюється гіпозбудженням, простір для вільного контакту з почуттями та думками стає обмеженим.
Також часто присутня “фобія” доброї самооцінки, яка запобігає можливості думати про себе добре: і це може призвести до блокади в процесі EMDR при переході від негативних до позитивних почуттів.
Зв’язок зі собою сприймається як щось нудне і набридливе, людина уникає почуттів і відчуттів, що призводять до дисоціації між тілом та свідомістю. Ангедонія та безпорадність можуть знизити мотивацію як у клієнта, так і у терапевта.
Проєкт EDEN (European Depression EMDR Network) розробив багато стратегій та навичок для подолання цих труднощів: зараз вони тестуються за допомогою рандомізованих контрольованих досліджень. На семінарі ми зупинимось на деяких інтегративних інструментах для комплексного лікування резистентної депресії за допомогою EMDR: розбудова ресурсів та збагачення слухання, робота з прив’язаністю у клієнтів із сильним самозвинуваченням, тілесні техніки стишення та заспокоєння, когнітивні вплетення в протоколі EMDR для зміни ставлення від уникання почуттів до довіри та прийняття, внутрішня робота терапевта як «мовчазного» гіда по всьому процесу.

Більше про ведучого: Президент бакалаврського курсу “Техніка психіатричної реабілітації”. Директор магістратури з Клінічного Майндфулнес. Керівник служби клінічної психології лікарні S. Anna, Città della Salute e della Scienza, Турин. 2006-2010 рр., референт з питань психо-онкології П’ємонтської регіональної комісії з онкології. Президент відділення П’ємонта Італійського товариства медичної психотерапії 2004 – 2011 рр. Член Асоціації психоаналітичних досліджень, приєднаної до Міжнародної федерації психоаналітичних товариств (IFPS). EMDR терапевт та супервізор. Сертифікований сенсомоторний психотерапевт Body Center Psychotherapy. Практикує майндфулнес більше 10 років. Брав участь у кількох РКД в психотерапії ПТСР і депресії як партнер, так і як координатор дослідження. Член Європейської мережі боротьби з депресіями (EDEN) Європейської асоціації EMDR. Понад 30 робіт, опублікованих у рецензованих журналах. Координатор проекту UNITO в проекті Nevermind, що фінансується в рамках програми «Горизонт 2020».