Illustration

Як клієнту зрозуміти, що його психотерапевт дійсно застосовує EMDR-терапію?

автор

Малиш Вікторія, EMDR-терапевтка, EMDR-супервізорка, Голова Атестаційної комісії Асоціації EMDR-Україна

Нещодавно почула історію від знайомої про її досвід відвідування сеансу EMDR-терапії. Враження в неї були негативні: вона не зрозуміла, що відбувалося під час сесії, не отримала жодних результатів, а після сеансу три дні страждала від головного болю. Наприкінці своєї розповіді вона емоційно зазначила, що більше ніколи не піде до фахівця, який працює в цьому напрямку травматерапії.
Я вирішила розпитати її докладніше про те, що відбувалося під час сеансу: яка була підготовка, який спогад опрацьовували, чи проводилася попередня оцінка рівня стресу тощо. Виявилося, що нічого такого не було. Протягом цілої години терапевт виконував білатеральну стимуляцію, пропонуючи клієнтці вільно асоціювати на невизначену від початку тему. Мета цього процесу та очікувані результати залишилися незрозумілими.

Звісно, це не був сеанс EMDR-терапії. І, як з'ясувалося пізніше, спеціаліст, який проводив сеанс, не проходив базового навчання з EMDR-терапії, хоча і мав сертифікати про відвідування декількох коротких майстер-класів.
Але ж клієнтка зверталася саме за EMDR-терапією, і фахівець обіцяв її надати.

Як же клієнту, який потребує якісної травматерапії, не помилитися при виборі спеціаліста?

❗️Перше, на що я раджу звертати увагу, — це освіта спеціаліста. Важливо дізнатися, чи сертифікований психотерапевт у даному методі. Сертифікація свідчить про те, що фахівець пройшов усі етапи навчання та виконав усі додаткові вимоги для отримання статусу терапевта в цьому напрямку. В Україні, як і в інших країнах Європи, це підтверджується сертифікатом EMDR-практика від Асоціації EMDR-Europe.
❗️По-друге, вам допоможуть знання про те, як має відбуватися процес EMDR-терапії:

1. Перш ніж опрацьовувати з вами певні травматичні спогади, терапевт запропонує вам зібрати анамнез (так звану, карту травм) для розуміння картина в цілому, та можливості запропонувати вам найкращій план терапії (від 1 до 5 сесій).
2. EMDR-терапія починається з підготовки до неї, ви будете співпрацювати зі своїм терапевтом та навчитесь використовувати конкретні техніки релаксації і саморегуляції - етап стабілізації та підготовки (від декількох сесій до року при складних випадках).
3. Лише після цього терапевт запропонує вам почати обробляти травматичні спогади за визначеним на попередніх етапах планом терапії:● Під час сеансу EMDR-терапії деякі клієнти можуть відчувати високий рівень тривоги, гніву, емоційне збудження. Це є нормальним і не триватиме довго.● Дистрес, або невирішені спогади минулого можуть з’являтися під час сеансу EMDR-терапії. Це є частиною процесу, і дискомфорт зменшується під час подальшої переробки.● Після терапевтичних сесій раптово можуть (але не обов'язково) з’являтися додаткові неприємні спогади, почуття, сни, флешбеки. Ці моменти обговорюються з терапевтом і усуваються вами (завдяки методам стабілізації, котрим ви навчилися на 2-му етапі) або зникають самостійно за деякий час.
3. EMDR-терапія допомагає вирішити наступні проблеми:● Травмуючі спогади (картинки події)● Негативні самоуявлення, переконання● Деструктивні, руйнівні емоції● Фізичний дискомфорт (що пов’язаний із травмуючим спогадом) тощо.
4. Ваш терапевт повинен визначити, який зі способів лікування (протокол нещодавніх подій, 8-ми кроковий протокол тощо) ви будете використовувати. Щоб Ви змогли відслідковувати свій прогрес.
5. У Вас завжди є вибір відмовитися, або зупинити використання EMDR-терапії в будь-який час.
6. Всі домашні завдання (наприклад, ведення щоденника, використання прогресивної м’язової релаксації, дихальних вправ, вправи «Безпечний стан», або інші методи) є невід’ємною частиною лікувального процесу.
7. Тривалість 1 сеансу від 50 до 90 хвилин за потреби.
Бажаю всім клієнтам знайти свого професійного травматерапевта та отримати справжні результати від терапевтичного процесу.